Podpis izjave članov akademske skupnosti UL

V povezavi z javno razpravo o nezadostnem financiranju pedagoškega in raziskovalnega dela na Univerzi v Ljubljani in v javnem visokem šolstvu, smo se odločili organizirati podpisovanje izjave. Ker bi želeli zbrati čim več podpisov, vas pozivamo da se podpišete pod izjavo. Vaše podpise zbiramo na recepciji, in sicer do 26.2.2015.

IZJAVA ČLANOV AKADEMSKE SKUPNOSTI UNIVERZE V LJUBLJANI

Podpisniki te izjave že dlje časa neuspešno opozarjamo, da prinaša krčenje financiranja javnega šolstva veliko družbeno škodo z dolgoročnimi posledicami.
Državno oblast, ki je javno večkrat poudarjala pomen visokega šolstva in znanosti za razvoj Slovenije, zato pozivamo, da:
– spoštuje 58. člen Ustave Republike Slovenije, ki govori o avtonomiji univerze in ureditvi njenega financiranja z zakonom;

– spoštuje avtonomijo državnih univerz, katerih osnovno poslanstvo je samostojen in od politike neodvisen razvoj znanosti ter kritične in ustvarjalne misli;

– zagotovi neodvisnost državnih univerz od političnih, gospodarskih in različnih zasebnih interesov z zadostnim in razvojno naravnanim financiranjem pedagoškega in raziskovalnega dela;

– že v letu 2015 zagotovi financiranje javnih univerz vsaj na ravni iz leta 2011, v naslednjih letih pa skladno z vizijo razvoja poveča delež BDP za visoko šolstvo in znanost.