Sodelovanje študentov v mednarodnem interdisciplinarnem projektu PEOPLE

Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani, Znanstveno-raziskovalni center SAZU in podjetje Metronik vabijo študentko ali študenta Fakultete za računalništvo in informatiko (vse stopnje) k sodelovanju v mednarodnem projektu PEOPLE (People-Centred Development Approaches in Practical and Learning Environments). Izziv projekta je izboljšati upravljanje z energijo v stavbah Univerze v Ljubljani na podlagi energetskega informacijskega sistema (EIS).

Študent ali študentka bo v interdisciplinarni skupini sodeloval s študenti antropologije, psihologije, strojništva in grafičnega oblikovanja. Po zgledu vodilnih tehnoloških podjetij (Intel, Microsoft, Boeing, Nissan, Xerox itd.) bodo z uporabo k ljudem usmerjenih razvojnih pristopov analizirali uporabniške izkušnje pri uporabi orodij za upravljanje z energijo v stavbah. Pri razvoju rešitve bodo upoštevali želje, pričakovanja in potrebe ljudi. Študentje bodo imeli dostop do baze podatkov o porabi energije v izbrani stavbi in spoznali najnovejše pristope za oblikovanje uporabniških vmesnikov. Na podlagi interdisciplinarne raziskave bodo pripravili smernice za izboljšanje EIS in uporabniškega vmesnika.

Študentje se bodo ob zaključku raziskave udeležili dvodnevnega srečanja na Nizozemskem, kjer bodo svoje izkušnje in spoznanja delili s študentskimi skupinami iz treh držav, ki še sodelujejo v projektu PEOPLE (Češka, Nizozemska, Velika Britanija), njihovimi mentorji, ter strokovnjaki s področja energetike in k ljudem usmerjenega razvoja tehnologij. Raziskavo in oblikovane rešitve lahko študenti vključijo v svoje diplomsko ali magistrsko delo oziroma doktorsko disertacijo.

Sodelovanje v projektu zagotavlja pomembno izkušnjo dela v interdisciplinarni skupini pod mentorstvom partnerjev iz visokega šolstva in industrije, sodelovanje s strokovnjaki iz podjetja Metronik, kreativno raziskovalno in razvojno delo na industrijskem izzivu, pridobivanje novih znanj in veščin ter spoznavanje razvojnih pristopov s področja razvoja, usmerjenega k ljudem (npr. analiza uporabniških izkušenj in sodelovalni dizajn), ter povezovanje kvalitativnih in kvantitativnih pristopov pri razvoju novih tehnologij.

Če vas delo na projektu zanima, se po e-pošti javite prof. dr. Nikolaju Zimicu. Za dodatne informacije lahko pišete tudi Gregor.Cerinsek@iri.uni-lj.si (www.people-project.net; www.iri.uni-lj.si)